Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Chcete být homeopat? Nemusíte být lékař

Homeopatie je v současnosti nejrozšířenější obor alternativní léčby. I přes dvě stě let starou historii jsou v této oblasti stále značné nejasnosti.
Homeopatie je léčebná metoda stará přes dvě stě let

Homeopatie je léčebná metoda stará přes dvě stě let

Nejvíce nejasností je v tom, zda může homeopaticky léčit pouze vystudovaný lékař nebo zda ji mohou aplikovat i nelékaři, a co všechno dokáže vyléčit.

O homeopatii toho bylo napsáno už mnoho. Většinou o tom, co to homeopatie vůbec je a jakým způsobem léčí. Pro zájemce o homeopatii existuje spousta nejrůznějších pramenů s dostupnými informacemi. Jenže jednotlivé zdroje poskytují protichůdné informace.

Homeopaté: lékaři versus nelékaři
V otázce, zda mohou homeopaticky léčit jen vystudovaní lékaři, nebo i lékařští laici, panují neshody. Jednotlivé zdroje poskytují různé informace.

Jedni tvrdí, že "homeopatie je lékařská metoda léčby a jako taková musí být v České republice ze zákona vykonávána VÝHRADNĚ LÉKAŘEM" a zároveň důrazně nabádají, aby se lidé ve vlastním zájmu vyhýbali homeopatům-nelékařům. To však není úplně správné.

"V České republice i přes veškerou naši snahu legislativa bohužel tuto otázku neřeší jednoznačně," vysvětlil MUDr. Pavel Stuchlík, viceprezident České komory klasické homeopatie.

Podle něj se však nelékařská homeopatie nachází v šedé legislativní zóně. Existuje prý také několik právních názorů, záleží na výkladu.

Lékaři versus nelékaři

Jaká je situace v Evropě?

Situace i názory na postavení nelékařské homeopatie jsou v Evropě nejednotné.

Německo, Benelux, anglosaské státy a bývalé britské kolonie
- harmonická koexistence lékařské i nelékařské homeopatie, všichni ovšem musí být kvalifikovaní (homeopaticky vzdělaní)

Francie a Rakousko
- zákaz provádění homeopatické praxe nelékaři (prosazeno lékařskou lobby)

Švédsko, Jihoafrická republika
- zde naopak nemohou homeopatii praktikovat lékaři (v JAR existuje pětileté vysokoškolské studium homeopatie


Celosvětově ovšem platí, že  homeopat lékař i nelékař je homeopaticky vzdělaný, dodržuje určité etické zásady.

Pokud nemá vystudovanou medicínu, doplňuje si i vzdělání v lékařství (ale ne na úrovni školské medicíny). Platí také, že nesmí stanovovat klasickou lékařskou diagnózu.

V praxi se ovšem může stát, že mezi lékaři i nelékaři se mohou vyskytovat špatní i dobří homeopaté. To, že je homeopat lékař, ještě nezaručuje, že je lepší než nelékař.

Co dokáže homeopatie vyléčit?
Nejběžněji homeopaté léčí kožní problémy, alergie, trávicí potíže, bolesti hlavy a migrény, nejrůznější infekce nebo psychické problémy.

Podle MUDr. Jaroslava Rychlovského lze homeopatií léčit v podstatě cokoliv. "Upravením energie v našem těle posílíme dobrou funkci imunity, takže například odstraníme sklon k infekcím, alergii či poruchám metabolismu. U žen dochází k úpravě menstruačního cyklu a podobně," řekl Rychlovský.

Homeopat Jiří Čehovský potvrzuje, že homeopatie se nejvíce osvědčila při odstraňování dlouhodobých ekzémů, při poruchách imunity u dětí (zabraňuje opakování infekcí), při únavovém syndromu a u alergických onemocnění.

Homeopaté se zabývají i léčbou rakoviny. Ale ne všichni a ne každý směr (homeopatie má různé směry, pozn. red.).

"Léčbou onkologických onemocnění se zabývá zejména klasická homeopatie," řekl iDNES.cz Aleš Sušický, šéf Homeopatické fakulty s klinikou v Brně.

Pacienti ale nevysazují dosavadní medicínskou léčbu. Homeopatická léčba má v těchto případech zejména podpůrnou funkci: zmenšuje nežádoucí účinky léčby a povzbuzuje psychiku.

"Klasická homeopatie spočívá v tom, že léky nekombinuje a podává se pouze jeden lék v jednom čase. Těžištěm je mentálně-emoční stav pacienta. Tento směr zastává názor, že každá nemoc má fyzickou i psychickou příčinu. Fyzickou příčinou se zabývá klasická medicína, zatímco tou psychickou klasická homeopatie," vysvětlil Aleš Sušický.

Dodal také, že tento typ léčby je vhodný jen pro ty, kteří jsou schopni tuto myšlenku přijmout (podle Sušického jsou to často muži) a kteří dokážou při léčbě aktivně spolupracovat.

Na co si dát pozor při výběru homeopata?

Dobrý homeopat by neměl podmiňovat nasazení a účinnost homeopatické léčby vysazením všech léků školní (klasické) medicíny.

Honoráře se pohybují většinou maximálně kolem 1000 Kč za vstupní vyšetření a kontroly by měly stát zhruba polovinu.

Podezřelý je homeopat, který vám odmítá sdělit název léku, který vám předepsal

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář