foto: Profimedia.cz
Nemoc může na nehtech zanechat dočasnou deformaci |
Zdravé nehty jsou hladké, bez rýh a vyvýšenin. Mají lehce růžové lůžko a jemně se lesknou. U kořene nehtu je znatelný nehtový měsíček, polokruhová bílá plocha nehtu. Nehtová kůžička obklopuje nehet jako ochrana.
Pokud se vám během posledních týdnů zhoršila kvalita nehtu, není potřeba panikařit, ale spíše se pokuste zjistit, zda vašemu tělu něco nechybí.
Při stresu rostou nehty pomalu
Tvar a růst nehtu je velmi závislý na faktorech, mezi něž patří těhotenství, počasí, věk, stres a nemoci. Nehty rostou rychleji v mládí, v těhotenství nebo během teplých letních měsíců.
Stres a nemoci - zvláště ty infekční, jako je zápal plic - mají mimo jiných obtíží za následek i zastavení růstu nehtů a ovlivňují i jejich povrch.
Nemoc tedy může na nehtech zanechat dočasnou deformaci, která se posunuje s tím, jak nehet roste.
První, čeho jste si možná všimli, je změna barvy nehtu. Bledá až šedá barva nehtů bývá přirozená u starších lidí, vypovídat ale může i o nedostatku železa. Ani bílé nehty neznačí nic přirozeného: bílé nehty s tmavými okraji signalizují žloutenku.
To, že ale nemocí trpíte, zjistíte podle zkušenosti lékařů mnohem dříve než podle nehtů. Typické symptomy „nemoci špinavých rukou“ jsou například bolest břicha a kloubů anebo únava.
Žluté nehty nemusejí znamenat jen plíseň
Pokud se u vás objeví namodralé nehty, bývá to příznak nedostatku kyslíku v organismu.
„Jeden z mých pacientů přišel s dotazem, zda je normální mít namodralé nehty. Přesvědčila jsem ho, aby si nechal zkontrolovat plíce. Namodralý odstín nehtů totiž může naznačovat potíže plic jako nedostatek kyslíku v organismu. A skutečně se potvrdilo, že měl vodu na plicích,“ říká dermatoložka Tamara Liorová.
Dermatologové mají zkušenost i se žlutavými nebo nahnědlými nehty, což může souviset s kouřením. Žluté nehty a prsty mívají silní kuřáci.
Běžně bývají žluté nehty důsledkem houbovité plísně. Časem, pokud se infekce neléčí, nehty slábnou a velmi se lámou. Infekci můžete chytit zejména v případě, pokud se procházíte bosí po vlhkých podlahách veřejných hygienických zařízení, společných umývárnách, v okolí bazénů nebo v šatnách fitness center, studentských kolejích a hotelových kobercích.
Pokud se objeví na vašich nehtech hnědé až černé skvrny, které nejsou způsobeny například skřípnutím prstů ve dveřích, měli byste co nejrychleji vyhledat lékaře. Toto zbarvení totiž může být projevem melanomu, nebezpečného typu rakoviny kůže.
Bílé skvrnky? Nejspíše nic závažného
Jinou z častých abnormalit, které se na nehtech vyskytují, jsou bílé skvrnky. Často jsou chybně spojovány s nedostatkem základních vitamínů, minerálů nebo nadměrnou konzumací majonézy. I když nedostatek zinku může leckdy způsobit nepříjemné skvrnky, je jeho typickým projevem únava nebo vypadávání vlasů.
Častěji se ale bílé skvrny objevují jako následek drobného vnějšího poranění, jakým může být např. úder prstů o stůl. Mají tedy podobný původ jako modřiny na kůži. Vzniklé skvrnky odstranit nelze, musíte počkat, až odrostou.
Drážky na nehtech jsou časté u kuřáků
Drážky či rýhy bývají znakem poškození zárodečné nehtové vrstvy. Pokud byla dlouhodobě poškozena, objevuje se na nehtech drážka podélná. Příčná drážka hovoří spíše o krátkodobém narušení.
Takzvané podélné drážky na několika nehtech lze hodnotit jako známku špatné činnosti zažívacího systému, bývají ale i důsledkem horečnatého onemocnění, úrazu nebo otravy.
Drážky na palci jsou časté u kuřáků. Vlnité příčné rýhy vznikají následkem vyššího obsahu zplodin v organismu. Příčná, vodorovná drážka se vyskytuje při závažnějších onemocněních, jako jsou spála nebo tyfus.
Objevují-li se vám na nehtech spíše drobné tečkovité dírky, jde možná o lupénku, která se může projevit i tímto způsobem. Toto kožní onemocnění napadá nejčastěji část hlavy s vlasy, lokty, kolena, bedra a hýždě.