Jdi na obsah Jdi na menu
 


éčka zmizí

12. 11. 2009

Konec chemie v potravinách, po novém nařízení EU „éčka“ zmizí

 
 
Dříve se „éček“ kvůli možnému zdravotnímu riziku báli hlavně spotřebitelé, nyní se situace otáčí a různé potravinářské doplňky začínají děsit samotné výrobce. 
 
Ilustrační foto 

Ilustrační foto

Příliš mnoho éček na obalu jejich výrobků totiž nakupující odrazuje, a tak se producenti snaží všechna umělá barviva, konzervanty a další vylepšující látky raději nahradit dražšími přírodními alternativami.

Například v zelených arabeskách bude místo chemické barvy špenát, v těch oranžových mrkev. Nové evropské nařízení, které chemii v potravinách radikálně omezuje, začne platit v polovině příštího roku. Ale výrobci mění receptury už teď. Nechtějí riskovat vysoké pokuty, kdyby termín nestihli a nařízení porušili. A výrobní postup nelze změnit ze dne na den.

Chemická barviva, ochucovadla a konzervanty označované zkratkami s písmenem E na začátku budí nedůvěru zákazníků i lékařů. Nejsou samozřejmě jedovaté – ale není přesně známo, co udělají s lidským zdravím po mnoha letech konzumace. Odborníci mají podezření, že některé syntetické přísady způsobují alergie, kopřivku, astma či hyperaktivitu dětí. Některé mohou být i rakovinotvorné, obávají se lékaři.

 

Co "zakážou"

Milky Way Minute – Cereální sušenka s mlékem, jablky a se skořicí (Mars ČR)
Tang Citron – Nápoj v prášku s citronovou příchutí (Podravka - Lagris)
Puding – jahodová příchuť (Dr. Oetker)
Margot – sójová tyčinka s kokosovou příchutí (Nestlé Česko)
Big Shock – energetický nápoj (Al-Namura)
Deli rozinková – tyčinka s karamelem a rozinkami (Nestlé Česko)

 

Výrobcům se tyto obavy nepodařilo rozptýlit. Evropská unie teď sestavila seznam šesti nejpodezřelejších z nich. Na obalech potravin, které je obsahují, musí být od 20. července příštího roku výslovně uvedeno, že "mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí". Jde o barviva E 102, E 104, E 110, E 122, E 124 a E 129. A další chemikálie budou brzy následovat.

Strach z éček loni přiživil Evropský parlament, který projednával zjednodušení potravinářských předpisů z dvanácti na čtyři. Během dohadování totiž prošel i nenápadný pozměňovací návrh, který vyjmenoval šest konkrétních potravinářských barviv, jejichž přítomnost ve výrobku musí výrobci nebo dovozci na obalu doprovodit textem: "Mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí."

Toto sdělení však nikdy nedoložil nezpochybnitelný vědecký důkaz. "Těch výzkumů byla řada, ale každý má trochu jiná kritéria a svést nějaký negativní jev v chování dítěte na jednu potravinářskou přísadu je velmi těžké. Takováto nařízení jsou zpravidla vedena principem předběžné opatrnosti," tvrdí Daniela Winklerová, specialistka na potravinářská aditiva Státního zdravotního ústavu.

Nebyla by to však EU, aby přísné nařízení nemělo výjimky. Nálepky se nemusí bát například výrobci italské mortadely, dánských masových kuliček, a hlavně čtveřice francouzských pochoutek včetně konzervovaných lanýžů a hlemýžďů.

"Čekáme, že ještě přitvrdí"

Varování zaměřené na rodiny s dětmi však udělalo své ještě před platností povinnosti (povinné je označování až od 20. července 2010). Potravináři a především výrobci dětmi milovaných cukrovinek a lahůdek považují europarlamentní "skorozákaz" za začátek konce syntetických přísad už nyní.

Éčka z potravinářských obalů a etiket díky tomu stále rychleji mizí, přestože se to potravinářům prodraží. "Počítáme s tím, že se evropská legislativa vůči éčkům bude stále přitvrzovat, toto je jen první vlna. Je obecně jasné, že nahrazování umělých barviv a aromat těmi přírodními je dražší. Navíc je někdy i technologicky náročné," říká Lubomír Chvalovský, předseda představenstva firmy Intersnack, která vyrábí a dováží hlavně bramborové lupínky.

Dlouhou řadu barviv a dochucovadel v Česku ve svých výrobcích prodává i cukrovinkářský mamut Nestlé Česko. Největší tuzemský "cukrář" postupně nahrazuje éčka rostlinnými výtažky.

"Každá taková změna je spojená s růstem nákladů. Je to nejen změna dodávek přísad, ale i změna na obalech a změna samotných receptur. Bereme to však jako věc, kterou si prostě vyžádal spotřebitel," uvedl mluvčí Nestlé Martin Walter.

Některé firmy jsou před chemicky vyráběnými potravinářskými doplňky "předběžně opatrné" z principu. "Od samého počátku používáme jen přírodní barviva a aromata, ale stojí nás to až desetinásobně více. Například kilogram vanilky nakupujeme za zhruba pět set korun, zatímco kilogram aromatu vanilky stojí kolem 55 korun," říká Daniel Lukeš,
spolumajitel cukrovinkářské firmy Carla ze Dvora Králové.

 

Éčka na odstřel

 E 102 – Tartrazin 
 Potravinářská žluť obsažená hlavně v hořčičných omáčkách, 
 čokoládových tyčinkách, pudincích, bonbonech a dalších
 cukrovinkách a lahůdkách. 
 E 104 – Chinolinová žluť 
 Neobejde se bez něj většina čokoládových tyčinek, cukrovinek,
 bonbonů, pudinků či třeba energy drinků.
 E 110 – Žluť SY
 Najdete ji například v pudincích, hořčicích, cukrovinkách, sušenkách
 či v bonbonech.
 E 122 – Azorubin
 Cukrovinky, pudinky a balené zákusky.
 E 124 – Ponceau 4R
 Potravinářská červeň obsažená obvykle v pudincích, cukrovinkách a
 ve sladkém baleném pečivu. E 129 – Červeň Allura AC Obsahují ji
 müsli tyčinky, čokoládové tyčinky a bonbony.

                                            Pramen: Nařízení EP a  rady č. 1333/2008

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář